Ekologické vína a zdravý životný štýl

Priatelia dobrého vína,
na našej webovej stránke máme pre Vás novinku – možnosť ľahkého vyhľadania vín, ktoré boli dopestované v ekologickom alebo biodynamickom režime.

Uvedomujeme si, že veľa z našich zákazníkov čoraz viac preferuje vegetariánsku stravu alebo stravu úplne bez živočíšnych produktov a preto sme pre Vás vybrali vína, ktoré sú vegan friendly.
V tomto článoku si povieme niečo bližšie k tomu čo robí víno vegánske, čo znamená ak je víno vyrobené v ekologickom alebo biodynamickom režime.

Čo robí víno vegánske?
Vzhľadom na to, že víno je produktom hrozna a kvasiniek, niektorí môžu predpokladať, že všetky vína by boli vhodné pre vegánov – pre tých, ktorí nekonzumujú žiadny živočíšny produkt – to však nie je vždy tak.
Vaječné bielka alebo kazeín (proteín nachádzajúci sa v mlieku) sa môžu použiť na odstránenie malých čiastočiek sedimentu vo víne, ktoré nemožno odstrániť filtráciou.
Vína, označené certifikátom Vegan garantujú, že neobsahujú žiadne zvieracie produkty ale takisto, že produkty nie sú testované na zvieratách.
Iné spôsoby, ako to dosiahnuť, sú však stále populárnejšie.
Vegánske vína sa vyrábajú bez živočíšnych produktov, takže vinári buď nechajú častice prirodzene klesať na dno vína, alebo používajú produkty, ktoré nie sú na živočíšnej báze, zvyčajne bentonit (ílovitá hornina, ktorá vzniká rozkladom vulkanického skla) alebo hráškový protein. Medzi ďalšie živočíšne výrobky používané pri výrobe vína, ktoré sa pri vínach označených vegan nesmú používať je včelí vosk (používaný na uzatváranie fliaš) alebo aglomerované korky, ktoré používajú lepidlá, ktoré obsahujú produkty nachádzajúce sa v mlieku. Z portfĺia Provina sú všetky vína vinárstva Domäne Wachau bez živočíšnych produktov a tým pádom majú certifikáciu vegánske víno.

Ekologické logo európskej únie sa môže používať iba na vínach, ktoré boli certifikované autorizovanou kontrolnou agentúrou. To znamená, že splnili prísne podmienky týkajúce sa spôsobu výroby, spracovania, prepravy a skladovania. Ekologické víno sa musí pestovať organicky a vyžaduje od vinárov, aby nepoužívali žiadne chemické výrobky. Vinohrady sú vedené v trvalo udržateľnom pestovateľskom režime, ktorý umožňuje pestovať víno šetrne k životnému prostrediu. Cieľom je znížiť vplyv vinohradníckej činnosti na životné prostredie.
Vo februári 2012 sa Európska únia rozhodla sprísniť nariadenia týkajúce sa biologického poľnohospodárstva a pridať nové pravidlá pre „biologické víno“. Nové nariadenia zaviedli maximálny obsah síry nachádzajúci sa vo víne. Okrem toho povoľujú iba doplnkové látky, ktoré sú certifikované ako biologické, ako sú kvasinky a cukor, a zakazujú používanie kyseliny jablčnej.
Z ponuky Provina možete nájsť eko vína z vinárstva Tement z vinohradu Zieregg pestovaného v ekologickom režime a takisto skvelé novozélandské vína od Babicha, ktorý zaradil svoju vinicu Headwaters do ekologického vinohradníctva.

Biodynamika – vinič vo svojom prirodzenom prostredí
Demeter je najväčšou organizáciou udeľujúcou certifikáty pre biodynamické poľnohospodárstvo a je jedným z troch hlavných ekologických certifikátorov. Názov je odkazom na Démétéru, grécku bohyňu obilia a plodnosti. V prvej polovici 19. storočia položil základy pre biodynamiku, o ktorú sa certifikát Demeter opiera, rakúsky vedec Rudolf Steiner, ktorý opísal deväť rôznych metód prípravy vinohradov pre biodynamické vinohradníctvo. Jeho nápad bol jednoduchý: rastlina nikdy nežije sama, patrí do ekosystému. Nachádza výživu v zemi a ak rastie s energiou poskytovanou svetlom. Znie to veľmi jednoducho, ale v tom čase to bolo prelomové.

Prírodné prvky, ktoré spolupracujú.
Obhospodarovanie vinohradov v biodynamickom režime (najvyšia forma ekologickej ochrany vinohradu) znamená komplexný prístup k ekológii a k poľnohospodárstvu, kde sa zachováva rovnováha medzi prírodou a zásahmi človeka do nej. Cieľom je vytvorenie prostredia vo vinohrade, ktorý bude fungovať na základe vlastnej imunity.
Chemické pesticídy a herbicídy sú zakázané, pôda sa môže hnojiť výhradne prírodným hnojom a kompostom. Zavádzanie prírodných prvkov (minerály, rastliny, zvieratá) na zachovanie prirodzenej rovnováhy. Pôda sa živí organickou hmotou, takže zachováva baktérie, ktoré sú skutočnou „matkou“ viniča. Tieto jedinečné baktérie prenášajú osobnosť terroiru na hrozno a víno. Biodynamika je tiež o porozumení cyklov Zeme, Slnka a Mesiaca. Z týchto pozorovaní sa príjmajú zásadné rozhodnutia kedy prerezať alebo kedy začať so zberom. Vinári majú snahu o redukciu výnosov a tým dopestovanie hrozna s koncentrovanejšími arómami a vyššou mineralitou.  Každý terroir ponúka to, čo je jeho najčistejšia podstata.

Certifikácia Demeter sa používa vo viac ako 50 krajinách na overenie, či biodynamické výrobky spĺňajú medzinárodné normy vo výrobe a spracovaní. Program certifikácie Demeter bol založený v roku 1928 a ako taký bol prvým ekologickým štítkom pre ekologicky vyrábané potraviny. Toto osvedčenie je veľmi náročné získať a musí sa každoročne obnovovať. Certifikácia si vyžaduje biodiverzitu a ochranu ekosystémov, obrábanie pôdy, integráciu hospodárskych zvierat, zákaz geneticky modifikovaných organizmov a vnímanie farmy ako živého organizmu. Certifikácia overuje dodržiavanie noriem v mene poľnohospodárov, čo zase zaručuje spotrebiteľom kvalitné potravinárske výrobky.
Château Pontet-Canet dostalo certifikát Demeter v roku 2014. Michel Chapoutier používa biodynamické poľnohospodárske techniky pre všetky vinohrady.

 

Špargľová sezóna

Ako každý rok aj tento sa blíži opäť sezóna špargle a my sme pre vás vybrali zopár dobrých tipov vín ktoré sa radia do kategórie EKO, BIO a ešte k tomu sa s ňou výborne snúbia. Prečo vlastne špargľa? No hlavne preto že je výnimočná svojim obsahom vitamínov, chutná, posilňuje imunitu, pôsobí proti zápalom, odvodňuje, podporuje trávenie a s vínom pôsobí ako afrodiziakum. A to je len zlomok jej výhod. Aktuálne si môžete špargľu zakúpiť v potravinách YEME od Slovenskej firmy Asparagus Veľké Leváre zo Záhoria ktorá, bola dopestovaná v BIO režime, a samozrejme že tam nájdete aj vína z našej ponuky. A aby sa nezabudlo pre domácich kuchárov tip na jednoduchý a veľmi obľúbený recept.

Blanžírovaná špargľa s Holandskou omáčkou a varenými zemiakmi.

Suroviny ktoré budeme potrebovať:

1 zväzok bielej špargle, 0,5kg  zemiaky, 2 žĺtka, 1 polievkovú lyžicu vody, 1/2 čajovú lyžičku octu, 1 čajovú lyžičku citrónovej šťavy, 80gr rozpusteného masla

Postup:

Do jedného hrnca dáme variť zemiaky a zároveň do druhého hrnca vodu a môžeme pustiť do prípravy Špargle a Holandskej omáčky. Najprv špargľu ošúpeme, odrežeme drevnaté konce asi pol až 1 cm. Vložíme ju do vriacej osolenej, ocukrenej vody s trochou octu, ideálne do vysokého hrnca tak, aby konce neboli ponorené vo vode. Varíme cca 8 minút nie úplne do mäkka. Po uvarení vodu vylejeme a ponoríme špargľu do studenej vody, vylejeme a zopakujeme ešte raz.  Špargľu necháme v nej odpočívať cca 1minútu. Na prípravu Holandskej omáčky budeme potrebovať 2 hrnce – do jedného dáme zovrieť vodu, keď už vrie, znížime plyn a navrch položíme druhý hrniec alebo misku. Pridáme žĺtka, vodu, ocot, citrónovú šťavu a soľ. Šľaháme ručne metličkou nad parou cca 3-5 minút, pokým nám zhustne a stane sa z nej krém. Nakoniec postupne prilievame rozpustené maslo za stáleho miešania. Miešame veľmi opatrne na malom ohni, aby sa Vám z toho nespravila praženica. Na záver dochutíme muškátovým orieškom, prípadne soľou alebo citrónovou šťavou aby bola chuť vyrovnaná. Takto pripravenú špargľu, Holandskú omáčku a varené zemiaky môžete servírovať. Prajeme vám dobrú chuť a na zdravie.

Prihláste sa na odber noviniek a získajte

5€ ZĽAVU

na Váš ďalší nákup.

Zľavu je možné použiť pri nákupe nad 50€. Odber noviniek môžete kedykoľvek zrušiť, ale prečo by ste to robili. Nedozvedeli by ste tak včas o našich akciách na víno a eventoch, ktoré pre Vás pravidelne pripravujeme.