Bruno Paillard – Jedinečný príbeh muža s láskou k šampanskému

Bruno Paillard

JEDINEČNÝ PRÍBEH MUŽA S  LÁSKOU K ŠAMPANSKÉMU 

Bruno Paillard sa narodil v Reims v roku 1953. Jeho línia obchodníkov a pestovateľov v dvoch dedinách Grands Crus Bouzy a Verzenay sa datuje do roku 1704. Po stopách rodiny začal v roku 1975 pracovať ako obchodník, pričom získal hlboké a rozsiahle znalosti o champagne. Po šiestich rokoch sa mu ale zrodila prelomová túžba vytvoriť iné šampanské: jedno, ktoré prekročí už existujúce normy čistoty a elegancie. 

V januári 1981 sa ako 27-ročný a vyzbrojený len svojou vôľou rozhodol uskutočniť svoj sen; našiel svoj vlastný Champagne House. V regióne, ktorý takmer storočie nevidel nový dom a ktorý sa vyznačoval konzervatívnym postojom, sa to mohlo zdať ako chvíľa šialenstva. Práve v prenajatej pivnici a s hroznom nakúpeným od starostlivo vybraných vinohradníkov sa zrodili jeho prvé šampanské. 

Bruno Paillard

V roku 1984 vytvoril úplne prvú “nadzemnú” pivnicu. Tento inovatívny dizajn mu umožnil presne kontrolovať teplotu, osvetlenie a vlhkosť. Svojím osobitým štýlom vína rýchlo získal pozornosť. Šampanské Bruno Paillard sa stali po prvýkrát uznávanými anglickou tlačou ako jedny z najlepších vín v regióne. V roku 1988 ho slávny kritik Hugh Johnson opísal ako “Malý, ale prestížny mladý dom šampanského s vynikajúcimi hodvábnymi ročníkmi a ne-ročníkmi!” 

V roku 1990 nakreslil s architektom Jacquesom Bléhautom súčasné vinárstvo: najmodernejšiu štruktúru s nehrdzavejúcou oceľou, sklom a drevom, ktoré symbolizujú tri ušľachtilé nádoby šampanského. Toto revolučné vinárstvo spája tradičné know-how s najnovšími kvalitatívnymi technikami. 

V roku 1994 kúpil svoj prvý vinohrad: tri hektáre grand cru v Oger na Côte des Blancs. To znamenalo začiatok trpezlivého vytvárania pozoruhodného vinohradu, ktorý dnes pokrýva až 25 hektárov, z toho 12 je Grand Cru, poskytujúc viac ako polovicu potrieb Maison. Zvyšok sa stále nakupuje od tých istých nezávislých vinárov, z viac ako 30 rôznych dedín, ktorí sú Paillardovými partnermi už mnoho rokov. 

DOM S JEDINEČNOU IDENTITOU 

Maison Bruno Paillard vzišiel z túžby jeho zakladateľa vytvoriť šampanské odlišné od všetkých ostatných. 

Skvelé šampanské pre Bruna Paillarda znamená predovšetkým „assemblage“, teda súbor, alebo doslova zhromaždenie rôznych druhov crus, odrôd viniča a ročníkov. Ide o neustálu túžbu zachytiť eleganciu, ktorú môže priniesť šampanské, keď sa podáva s láskou a starostlivosťou. 

Tento veľmi osobitý štýl je spojením elegancie a komplexnosti, ktorá sa prejavuje ako ľahké a hladké šumenie, pozoruhodná čistota, skutočná sviežosť a hodvábna textúra. 

Farba vín musí byť pre Bruna Paillarda úplne prirodzená. Je žiarivá: zeleno-zlatá pre Blanc de Blancs, zlatá pre Premier Cuvée Extra-Brut a medená pre Rosé. Farba ročníkov sa po niekoľkých desaťročiach stáva hlbšou a takmer jantárovou. 

Arómy musia byť mimoriadne čisté: nuansy citrusových plodov a mandlí z odrody Chardonnay; červené plody z odrody Pinot Noir; a exotické ovocie z Pinot Meunier. Použitím vína z iba prvého lisovania hrozna zabezpečuje extrakciu tých najčistejších vôní. 

Sviežosť musí byť citeľná, ale nie prehnaná. Je zvýraznená kyslosťou vína, avšak víno nie je kyslé v chuti. Pridá sa len minimálne množstvo dodatočného cukru (“dosage“) na zvýšenie tejto pozoruhodnej sviežosti. 

Zložitosť sa nesmie zamieňať s ťažkosťou; Bruno Paillard vyzdvihuje eleganciu jeho vín, ktorá sa odráža v ich vyváženosti a hĺbke, čo im dodáva ich spomínanú čistotu.  

Bruno Paillard

ODHAĽOVANIE KRÁSY ŠAMPANSKÉHO 

Bruno Paillard bol odvždy milovníkom regiónu Champagne a bol odhodlaný ho brániť a aktívne formovať. Zachovanie nenapodobiteľnej kriedovej minerality Champagne terroir je jeho prioritou a preto vo svojich vinohradoch dbá na udržateľnú prácu a na vyjadrenie tejto špecifickosti. 

Snaha o dokonalosť sa u Bruna Paillarda prejavuje pri každom kroku výroby vína. Začína sa výberom len tých najlepších hrozien, z ktorých sa zachová len prvý lis. Vo vinárstve sa každé „cru“ vinifikuje samostatne v tanku alebo sude, aby sa umožnil presný výber počas miešania.  

V pivnici je doba zrenia fliaš dva až štyrikrát dlhšia ako zákonné minimum v Champagne… môže dosiahnuť 15 rokov pre N.P.U. -“Nec Plus Ultra“. Dávkovanie je vždy „Extra Brut“ s ohľadom na čistotu vín. Víno po degorgemente, teda po procese, ktorý zahŕňa odstránenie zvyškov fermentácie, leží v pivnici zvyčajne päť až 18 mesiacov, v závislosti od ročníka. 

V roku 1983 sa Bruno Paillard stal prvým výrobcom šampanského, ktorý na každej jednej fľaši uvádzal dátum degorgementu. Týmto spôsobom zákazníkovi hovorí o kľúčovom okamihu v živote fľaše šampanského. S potleskom znalcov túto iniciatívu pomaly prijímajú aj ďalšie značky Champagne. 

Prihláste sa na odber noviniek a získajte

5€ ZĽAVU

na Váš ďalší nákup.

Zľavu je možné použiť pri nákupe nad 50€. Odber noviniek môžete kedykoľvek zrušiť, ale prečo by ste to robili. Nedozvedeli by ste tak včas o našich akciách na víno a eventoch, ktoré pre Vás pravidelne pripravujeme.