GrüVe – 33 rokov s umením

Keď chcela rodina Jurschitsch v Langenlois v roku 1987 uviesť na trh svieži a ľahký Veltlín, mali už meno, no chýbala im etiketa. Náhoda chcela, že sa o tom dozvedel dobrý Jurtschitschov zákazník – maliar Christian Ludwig Attersee, ktorý je všestranným talentom a nepreslávil sa len ako predstaviteľ pop-artu, ale aj ako scénický výtvarník a dizajnér. Umelec onedlho prekvapil rodinu Jurtschischovcov s jeho obrázkom. Bol ním „Pijúci potkan“, ako ho Attersee nazval. Motív aj dizajn najskôr vyvolali veľký rozruch a pochybnosti. Nikto vtedy netušil, že je to začiatok veľkého úspechu GrüVe od Jurschitscha.

Umelci a víno

Spojenie etikety a umenia vo vinárskom svete nie je nič neobvyklého, ale väčšinou sa jedná o drahšie červené vína. Asi najznámejším príkladom je aktivita Barona Philipa Rothschilda zo Chateau Mouton Rothschild. Prvú etiketu namaľoval Jean Carlu v roku 1924, nasledovala prestávka až do roku 1945. Odvtedy je každý rok autorom etikety iný významný maliar. Sú medzi nimi mená ako Miró, Chagall, Braque, Picasso, Francis Bacon, Salvator Dalí ale aj Prince Charles – Princ z Welsu. Umelci mali vždy pri tvorbe etikety úplnú voľnosť a tak vznikla unikátna zbierka umeleckých diel. Kompletnú zbierku si môžete pozrieť tu: https://www.chateau-mouton-rothschild.com/label-art/discover-the-artwork

Umenie by malo ísť medzi ľudí

V prípade vinárstva Jurschitsch sa umelci nestriedajú, ale ide už 33 rokov o toho istého umelca. Zaujímavosťou je aj to, že Christian Ludwig Attersee má svoje korene na Slovensku.. „Ide predovšetkým o lásku k vínu. Môj starý otec bol najväčší obchodník s vínom na Slovensku. Ide mi o veľké a malé obrazy každodenného života v úžitkovom umení. Tak ako rád navrhujem známky, rovnako ma fascinuje vytvárať etikety na víno. Toto sú obrazy, ktoré nemusíte navštíviť v múzeu, ale dostanete ich do ruky ako list alebo fľašu vína. Mám radšej jednoduchšie ľahké vína, hlavne pri bielych odrodách. Presne také ako je GrüVe, s ktorým som vyrástol “ hovorí Attersee.

GrüVe

„V Rakúsku si toto víno za 33 rokov svojej existencie vytvorilo veľkú fanúšikovskú základňu a so svojou nápadnou etiketou sa stalo kultovým vínom. GrüVe je medzinárodne úspešným veľvyslancom rakúskej vínnej kultúry a nájdete ho vo vinotékach od New Yorku po Tokio.„Najväčšou výzvou pri Grüve je presný čas zberu. Je to veľmi krátke časové obdobie. Hrozno sa nesmie zbierať príliš skoro alebo príliš neskoro. Víno by nemalo byť iba ľahké,“zdôrazňuje vinár Alwin Jurtschitsch. Posledný ročník – Grüve 2019 je tradične svieže, ľahké víno, má plnú chuť, intenzívne ovocnú krásnu vôňu zrelých zelených jabĺk a citrusov. Modrá farba na dynamickej Aterseeho najnovšej etikete symbolizuje farbu hrozna a dostala názov „Priateľ Grüve“

Prihláste sa na odber noviniek a získajte

5€ ZĽAVU

na Váš ďalší nákup.

Zľavu je možné použiť pri nákupe nad 50€. Odber noviniek môžete kedykoľvek zrušiť, ale prečo by ste to robili. Nedozvedeli by ste tak včas o našich akciách na víno a eventoch, ktoré pre Vás pravidelne pripravujeme.