Víno a kalórie.

 

To, že alkohol obsahuje takzvané „prázdne kalórie“, neznamená, že ich naše telo nevníma. Je všeobecne známe, že alkohol obsahuje pomerne vysoké množstvo kalórií, no je veľmi dôležité, aký typ si vyberieme.

Podľa dietologičky, nie všetok alkohol musí mať nutne len negatívne vplyvy na chudnutie (Poláková, 2015). Napríklad pri víne sa preukázalo, že mierna konzumácia môže pomôcť pri spaľovaní prebytočného tuku.

Jedným z najdôležitejších zdrojov kalórií vo víne je alkohol, ktorý obsahuje 7 kalórií na gram. Ďalším zdrojom kalórií sú karbohydráty (vrátane cukru), ktoré predstavujú približne 4 kalórie na gram. Všeobecne však platí, že 2 deci suchého vína s 11 až 14% alkoholu má približne 120 až 130 kalórií (US Department of Agriculture, 2020).

Alkohol a kalórie: Aký piť a čomu sa vyhnúť?

1) Vyberte si skôr víno ako pivo

Víno má menej kalórií ako pivo. Pol litra piva a dva deci vína obsahujú približne rovnaké množstvo alkoholu. Obzvlášť to platí pri tmavom pive, kedy pol litra piva môže obsahovať toľko kalórií ako vrecko chipsov. Naša rada je teda uprednostniť pohár vínka pred kríglom piva.

2) Vyberte si víno s nižším levelom alkoholu

Keďže alkohol má 7 kalórií na gram, zatiaľ čo cukor má 4 kalórie na gram, skúste si vyberať vína s nižším objemom alkoholu. Môže to znieť zvláštne, ale sladšie víno s nižším obsahom alkoholu je menej kalorické ako víno s vyšším obsahom alkoholu. Najlepšie sú na tom preto biele suché vína, ktoré majú všeobecne aj nižší level alkoholu.

3) Bublikové víno môže môže byť zradné

Aj keď sa to veľmi zle počúva, bublinkové vína majú zväčša veľký obsah cukru vďaka „dozáži“ (pridanie malého množstva cukru alebo hroznového muštu pred uzatvorením zátkou). Navyše, šumivé vína konzumované vo väčšom objeme môžu nafukovať.

4) Najdôležitejšie ale je – všetko s mierou

Ako aj pri všetkom, aj tu platí pravidlo, všetko s mierou. Ak si doprajete pohárik vína, najlepšie suchého, neohrozíte tým svoje chudnutie alebo zdravý životný štýl. Avšak niektoré dni si zaslúžia aj výdatnejšie červené vína, ktoré majú vyšší počet kalórií, no kompenzujú to s vysokým množstvom antioxidantov a látok, ktoré pozitívne vplývajú na naše zdravie. Striedma konzumácia vína môže znižovať riziko srdcových chorôb, riziko cukrovky a krvný tlak. Ak ste v týchto dňoch nezaradili tak populárny “SUCHÝ JANUÁR”, ale dávate si pozor na vašu líniu, odporúčame dopriať si suché mladé víno 2021 z ponuky Provina.

 

Prihláste sa na odber noviniek a získajte

5€ ZĽAVU

na Váš ďalší nákup.

Zľavu je možné použiť pri nákupe nad 50€. Odber noviniek môžete kedykoľvek zrušiť, ale prečo by ste to robili. Nedozvedeli by ste tak včas o našich akciách na víno a eventoch, ktoré pre Vás pravidelne pripravujeme.