Medzinárodný deň Rizlingu rýnskeho.

Odroda „Riesling“ pravdepodobne pochádza z divého viniča, ktorý sa vyskytoval v lesoch na hornom Rýne v Nemecku a práve odtiaľto pochádzajú tie najznámejšie a najprestížnejšie svetové rizlingy. Jedným z najznámejších regiónov pre  pestovanie tejto odrody je práve nemecký Mosel a taktiež rakúske Wachau. 13.marec sa vo svete slávy ako Medzinárodný deň tejto odrody. Na Slovensku sa často zamieňa s Rizlingom vlašským, s ktorým ale Rizling rýnsky nemá nič spoločné.

V posledných desaťročiach sa Rizling rýnsky stále viac pestuje aj v krajinách Nového sveta. Vinohradníci v Kalifornii, Austrálii alebo na Novom Zélande sa usilujú opakovať postupy svojich kolegov od Rýna, Mosely a Dunaja.

S pestovaním tejto odrody sa v Nemecku začalo už v 11. storočí, vo veľkom sa však táto činnosť ujala až v 17. a 18. storočí. Najlepšie podmienky pre pestovanie rizlingu sú v miernom až chladnejšom podnebí, kde sú vhodné podmienky na rozvinutie čo najvýraznejšej arómy a optimálneho zrenia, ktoré sa prejaví vyrovnanosťou cukru a kyselín. Neskoro zrejúce plody Rizlingu dávajú vína, ktoré sa najlepšie pijú ako mladé a svieže, ďalej vína vyznačujúce sa výnimočným potenciálom zrenia, ako aj komplexné koncentrované likérové vína.

Vína z oblasti Mosely sa pestujú na bridličnatých pôdach, z poriečia Rýna, kde rastie na svahoch s hlinitými a sprašovými pôdami. Z portfólia Provina z tejto oblasti pochádza svetoznáme vinárstvo Markus Molitor, ktorý sa špecializuje na vína s extrémne dlhým potenciálom. Popri Mosele je v Nemecku a vo svete známa oblasť Rheingau, ktorou preteká rieka Rýn a vyznačuje sa hlbokými vápenatými pôdami a veľmi strmými polohami. Prvé vinohrady tu boli vysadené už za čias Karola Veľkého. Z tejto oblasti si môžete vychutnať vína s výrazným charakterom z vinárstva /Schumann – Nägler/.

Sotva existuje iná odroda, v ktorej vínach by sa prejavovali špecifiká polohy tak výrazne ako pri Rizlingu. Farba býva bledožltá so zelenkavým iskrením a pri vyšších triedach kvality žltá až zlatožltá. Charakter štýlov sa mení od minerálneho cez ovocný až po štýl prívlastkových vín s medovou arómou. Jeho chuť je korenistá a plná, zvýraznená pikantnou kyselinkou.

V jemne ovocnej vôni cítiť jablká, broskyne, grapefruit a iné citrusové plody, prívlastkové vína sa vyznačujú vôňami medu a exotického ovocia. Na podnebí zanechávajú kvalitné rizlingy pocit kyslosti a silného tela a ich celková chuť je takmer vždy intenzívna. Zrením vo fľaši sa jeho vlastnosti ešte viac zušľachťujú. Je taktiež ideálnym vínom na archiváciu a aj tie najstaršie médiá nestrácajú nič na svojej kvalite. Je to jedno z najušľachtilejších vín, bohatosť kyselín, vláčnosť a mohutnosť alkoholov robia celkový chuťový zážitok neodolateľným. Nie nadarmo sa Riesling označuje ako víno kráľov.

Na zdravie!

Prihláste sa na odber noviniek a získajte

5€ ZĽAVU

na Váš ďalší nákup.

Zľavu je možné použiť pri nákupe nad 50€. Odber noviniek môžete kedykoľvek zrušiť, ale prečo by ste to robili. Nedozvedeli by ste tak včas o našich akciách na víno a eventoch, ktoré pre Vás pravidelne pripravujeme.