Mladé vína – skutočné aj fiktívne tradície.

V posledných rokoch sa o fenoméne mladého vína píšu oslavné ódy a vytvárajú alebo obnovujú sa jeho skutočné aj fiktívne tradície. Faktom je, že mladé víno je tu s nami už veľmi dlho. Ľudia žijúci v blízkosti vinárskych regiónoch na jeseň oslavovali plné stodoly božích darov z gazdovstiev, polí, lúk aj lesov a chystali sa na dlhú zimu. Slávnosti svadieb, dožinkov a zabíjačiek nemali konca kraja a oslavy bolo treba dobre zapiť. Niekde páleným, inde pivom a u vinárov vínom. Lenže staré víno bolo obvykle vypité alebo pokazené a nové ešte ledva začalo kvasiť. Až relatívne nedávno boli objavené moderné a účinné metódy uchovania vína vo fľašiach. Vinári zistili, že sa z niektorých skorých odrôd dá vyrobiť víno oveľa skôr ako z iných, dozrievajúcich až v októbri. A tak vyrábali mladé nové vína v zrýchlenom procese. Vína sú jemné, ľahké, voňavé a svieže. Ako kvety a mladé dievčatá v rozpuku. A to sa vždy všetkým páčilo.

Mladé vína sa rýchlo rodia, ale aj rýchlo odchádzajú. Treba ich rýchlo vypiť, ideálne do Fašiangov. Aj tak už potom prídu nové vína z odrôd, ktoré vydržia oveľa dlhšie, aj niekoľko rokov. Ale to už sme v súčasnosti. Svetový úspech mladých vín Georga Duboefa, otca známeho francúzskeho Beaujolais Nouveau ( božolé nuvó ), nenechal ostatných vinárov chladnými a tak sa začala globálna marketingová kampaň na mladé vína. Dnes sa významné množstvo vína predáva vo forme mladých vín a okrem polnoci tretieho novembrového štvrtku, keď sa otvárajú prvé fľaše Beaujolais nouveau, je v novembrových kalendároch niekoľko dátumov, ktoré poslúžili ako sviatok mladého vína. V Čechách a Rakúsku je to Svätý Martin, u nás Svätá Katarína. ale keďže je až koncom mesiaca, mladé vína sa začínajú predávať vždy prvý novembrový pondelok. V každom prípade oficiálne dátumy sú skôr symbolické, prvoradá je radosť z vydarenej úrody a úžasne sviežich mladých vín pred príchodom zimy.

Spolu s výberom mladých slovenských vín Vám preto Provino prináša na porovnanie aj mladé vína zo sveta – slávne Beaujolais Nouveau od Josepha Drouhina z  Burgundska a mladé víno od susedov z Wachau. Tak si ho teda pekne užívajme, kým je mladé…

Prihláste sa na odber noviniek a získajte

5€ ZĽAVU

na Váš ďalší nákup.

Zľavu je možné použiť pri nákupe nad 50€. Odber noviniek môžete kedykoľvek zrušiť, ale prečo by ste to robili. Nedozvedeli by ste tak včas o našich akciách na víno a eventoch, ktoré pre Vás pravidelne pripravujeme.